Očkujte se při svém letu do zahraničí. Poradíme vám, do kterých zemí je očkování povinné. Neriskujte své zdraví a zdraví svých blízkých.

Očkování do zahraniční je ve vlastním zájmu každého cestovatele. Pokud si však nejste jistí, jaká rizika vám ve vaší cílové destinaci hrozí, rádi vám nabídneme přehled zdravotních rizik a povinných i doporučených očkování do každé země.

Najdete si svoji cílovou destinaci a zkontrolujte si, zda je v ní povinné očkování:

V případě, že cestujete do zahraničí mimo Evropu, doporučujeme vám konzultovat zdravotní rizika a hrozby pro cestovatele u odborníků.
Konzultace aktuálních nebezpečí pro cestovatele poskytují také Očkovací centra Avenier ve všech svých 20 pobočkách po České republice. V očkovacích centrech si můžete také zakoupit kvalitní vybavení pro vaši cestovní lékárničku a v případě potřeby si nechat vystavit i mezinárodně platný očkovací průkaz.
 

 

TIPY A RADY

 

STRAVOVÁNÍ

Při cestách do exotických krajů je lépe vyhnout se stravování na ulici. Hygienická úroveň pouličních kuchařů a místního obyvatelstva je ve většině případů velice nízká, ani jejich zdravotní stav nemusí být zcela uspokojivý.

Vyhýbejte se především nedostatečně tepelně upraveným pokrmům, zvláště z masa, ryb a mořských živočichů. Některé ryby (ulovené v blízkosti přístavu) mohou být nositele parazitů a žloutenky typu A.

Pozor dávejte také na ovoce a zeleninu: co je možné loupat, tak oloupejte, ostatní řádně omyjte. Pozor si dávejte na listovou zeleninu a saláty z ní připravené (zelenina nemusí být dostatečně očištěná, nebo omytá v nekvalitní vodě). Při nákupech dávejte přednost kvalitním dovozovým potravinám z rozvinutých zemí.

Nepijte vodu z neznámého zdroje, používejte pokud možno balenou pitnou vodu (kontrolujte těsnost a perforaci uzávěrů).

 

KOUPÁNÍ

Při pobytu v exotických zemích se vyhýbejte především koupání v povrchových stojatých vodách s bohatou vegetací. Upřednostněte koupání v tekoucí vodě.

Při koupání v moři a potápění nepřeceňujte své síly, při dlouhém plavání může dojít k vyčerpání, křečím a podchlazení. Dávejte pozor také na velké vlny, víry a spodní proudy. A především, nepodceňujte vliv alkoholu.

Při koupání a potápění v moři hrozí riziko setkání s nepříjemnými, dravými i jedovatými tvory – mořští ježci, medúzy, ryby. Mějte sebou pinzetu, dezinfekci, účinný prostředek. Používejte boty do vody.

 

ZVÍŘATA A HMYZ

Při cestách nepodceňujte kontakt se zvířaty. Zvlášť nebezpeční mohou být toulaví psi a kočky, opice, netopýři. Ti mohou být zdrojem životu nebezpečné vztekliny. Divoce žijící zvířata jsou však většinou plachá.

Pozor dávejte na štíry, pavouky a hady - používejte kvalitní pevnou vyšší obuv. Nejjedovatější hadi žijí v tropické Asii, Jižní Americe a v Austrálii.

Při soumraku narůstá aktivita komárů přenášejících malárii, žlutou zimnici a horečku Dengue. Používejte vhodné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi a kvalitní repelenty. V rizikových oblastech použijte po poradě s odborníky na cestovní medicínu vhodnou antimalarickou profylaxi. Mnohé oblasti a země rovníkové Afriky a jižní Ameriky vyžadují povinné očkování proti žluté zimnici. Na spaní doporučujeme použití impregnované moskytiéry. Mouchy mohou být aktivním i pasivním zdrojem infekcí, jako například spavá nemoc nebo průjmová onemocnění.

 

PRŮJMY A PORANĚNÍ

Průjem patří mezi nejčastější onemocnění cestovatelů a postihuje až 80% z nich (týká se exotických zemí). Průjem bývá často provázen bolestmi břicha, teplotou, zvracením, přítomností krve a hlenu ve stolici. Postiženi bývají nejčastěji individuální turisté, terénní pracovníci, zdravotníci nebo geologové.

Nepřeceňujte ani pobyt v 5* hotelovém resortu - neznáte zázemí, úroveň ubytování, ani zdravotní stav personálu, který s vámi nebo vaším jídlem přichází do kontaktu.

Na cestách může snadno dojít k lehčím poraněním i k těžším úrazům. Mějte proto na paměti platné očkování proti tetanu.

 

POHYB VE SKUPINĚ LIDÍ

Necestujte zcela sami, raději se skupinou přátel. Při pobytu v rozvojových zemích se při kontaktu s místním obyvatelstvem vyhýbejte přeplněným hromadným dopravním prostředkům. Především v přeplněných prostorech hrozí riziko nákazy - hlavně vzdušné kapénkové nákazy jako je chřipka, meningokoková meningitida, tuberkulóza atd.

 

OČKOVÁNÍ A CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKA

Před plánovanou cestou doporučujeme v časovém předstihu navštívit očkovací centrum, kde vám zajistí doporučená či povinná očkování. Některé země vyžadují povinné očkování proti žluté zimnici (státy centrální rovníkové Afriky a Jižní Ameriky). Běžným standardem pak je očkování proti žloutence typu A i B.

Nezapomínejte na vybavení cestovní lékárničky, kde by neměly chybět léky proti průjmům, teplotě, kvalitní repelent, analgetika, léky proti alergiím, obvazy, náplasti či dezinfekce. A především nezapomeňte na léky, které užíváte pravidelně.